Wyszukaj

Kim jest Sanna Marin?

Podziel się

Na pewno słyszeliście to nazwisko. O Sannie Marin jest ostatnio bardzo głośno. Ale właściwie dlaczego? Czy jest w niej coś wyjątkowego i zasłużyła czymś na rozgłos? Już tłumaczę!

Sanna Marin

Sanna Marin została najmłodszą premier w historii Finlandii, a jednocześnie najmłodszym urzędującym obecnie na świecie szefem rządu. Ma zaledwie 34 lata, a już stoi na czele wielkiego państwa. To dopiero coś! Już to wystarczy, aby zdawać sobie sprawę, kto stoi za nazwiskiem znanym z nagłówków. Przyznam szczerze, że przed jej nominacją niewiele wiedziałam na temat rządów Finlandii. Dzięki Sanie to się zmieniło i jestem pewna, że stało się tak z masą czytelników. 

Sanna Marin wcześniej była ministrą transportu i komunikacji. Ukończyła prawo administracyjne oraz zna trzy języki obce (szwedzki, angielski oraz niemiecki). Trenowała również piłkę nożną oraz siatkówkę. Wszechstronnie uzdolniona kobieta pełna pasji! W wieku 27 lat została szefową rady miasta Tampere. Posłanką z ramienia partii SDP (Socjaldemokratyczna Partia Finlandii) stała się w 2015 roku, by po dwóch latach stać się jej wiceprzewodniczącą. Jest przeciwna wejściu Finlandii do NATO, za to popiera stopniowe wycofywanie się ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Wielokrotnie podkreślała wagę państwa opiekuńczego w jej życiu. 

Sanna Marin stoi na czele centrolewicowej koalicji złożonej z pięciu partii kierowanych przez… kobiety! Wszystkie w wieku od 32 do 55 lat. Media nie przestają pisać o feministycznej rewolucji. Sanna podkreśla jednak, że to nie jej płeć jest tu ważna. Liczy się to, co chce zrobić dla kraju. I to jest wspaniałe podejście. Nikomu jednak nie umknęło uwadze, że pochodzi z rodziny jednopłciowej. Była wychowywana przez dwie lesbijki. Sama jest heteroseksualna (czyli tak się da, no kto by pomyślał!), ma partnera oraz dwuletnią córkę. 

Oby na hucznych ogłoszeniach wokół wieku i rodziny się nie skończyło. Miejmy wszyscy nadzieję, że Sanna Martin okaże się świetną szefową rządu i wraz z resztą polityków z Finlandii, zrobi dla ich kraju bardzo wiele dobrego. Oby więcej takich pozytywnych zmian. Nie warto bać się nietypowości kandydatów na wazne stanowiska. Zawsze liczą się przede wszystkim umiejętności. 

Nadia

Oceń:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Tags:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *