Wyszukaj

Magda: “Moja dziewczyna jest zła, że nie powiedziałam o niej rodzicom. Co robić?”. Odpowiadamy

Podziel się

Magda zwróciła się do nas z problemem, z którym my same się borykamy, dlatego chętnie odpowiadamy i mamy nadzieję, że pomożemy. Coming out pod presją nigdy nie jest łatwy ani dobry.

Cześć dziewczyny!

piszę do Was bo troche już ze sobą jesteście i macie więcej doświadczenia. Od dwóch miesięcy mam dziewczyne. Natalia jest cudowna i jesteśmy w sobie bardzo zakochane, ale ostatnio mamy problem i nie wiem co robić. Moi rodzice nie wiedzą, że jestem lesbijką. Nataia to moja pierwsza dziewczyna i sama dopiero niedawno odkryłam swoją orientację. Rodzice to katolicy. Sama chodzilam do katolickiego gimnazjum i jeszcze niedawno byłam osobą wierzącą. Wiem, że gdyby dowiedzieli się o mojej orientacji wyrzekliby się mnie albo przestali ze mną utrzymywać kontakt. Ciesze się, że się od nich wyprowadziłam na studia ,ale nie chce z nimi tracić dobrej relacji. Wypytują mnie czy mam chłopaka, a ja nie wiem co im odpowiadać. Mówię, że nie mam i ucinam rozmowę. Jednak Natalia zaczyna się na mnie denerwować. Mówi, że powinnam powiedzieć rodzicom i że pewnie nie robię tego ze strachu, a nie powinno tak byc. Pewnie ma racje, ale ja naprawdę boję się jak to się skończy. Nie chcę stracić Natalii. Wiem, że jej przykro ale nie chcę rozmawiać z rodziną. Co mam robić? Pomożecie mi?

Pozdrawiam

Magda

 

Droga Magdo!

Na wstępie pozwolimy sobie przypomnieć nasz tekst: Związek bez wyjścia z szafy?. Nic się u nas w tej kwestii, stety lub niestety, nie zmieniło. Rodzice Emilii nadal nie wiedzą o naszym związku, choć trwa on już ponad dwa lata. Na początku Nadii – podobnie jak Twojej dziewczynie – nie było łatwo tego zaakceptować, ale dzisiaj chyba śmiało możemy powiedzieć, że jest to jeden z naszych mniejszych problemów, który nie niszczy nam codziennego życia. 

Masz prawo nie chcieć rozmawiać z rodzicami o swoim związku. Na pewno niebagatelne znaczenie ma tu ich religia, która potępia homoseksualizm. Jest to dla Ciebie z pewnością stresujące i obawiasz się, że mama i tata po coming oucie zmienią do Ciebie nastawienie. Oczywiście, strach może mieć wielkie oczy. Wielu rodziców, po wyoutowaniu się dzieci, przechodzi przez fazę szoku i niezrozumienia, aby potem ustąpiła ona pełnej akceptacji. Znakomita większość rodziców kocha swoje dzieci bezgranicznie. 

Pamiętaj jednak, że nikt, nawet osoba tak obecnie Ci bliska jak Natalia, nie może Cię w żaden sposób zmuszać do wyjścia z szafy. To Ty zdecydujesz, czy i kiedy to zrobisz. Sama musisz poczuć, że jesteś gotowa. Nie powinno to oznaczać żadnej presji. Jeśli wyoutujesz się “na siłę”, to może to wpłynąć stresująco i negatywnie nie tylko na Ciebie, ale też – wbrew pozorom – na Twoją relację z dziewczyną. Coming out jest dla Ciebie. Ma uczynić Cię szczęśliwszą, nie odwrotnie.

Porozmawiaj z Natalią. Wytłumacz jej powoli i spokojnie, że nie jesteś w stanie porozmawiać z rodziną o swojej orientacji na krótką chwilę po tym, jak sama tę orientację zrozumiałaś. Wytłumacz jej, że nie chodzi o nią tylko o lęk, z którym sama się uporasz, kiedy będziesz gotowa. Poproś o wyrozumiałość i brak nacisków. Jesteście razem od niedawna, więc będziecie mieć dobrą okazję do “poćwiczenia” rozmów na niewygodne tematy. 🙂

Emilia i Nadia

 

Oceń:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Tags:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *