Wyszukaj

12 terminów związanych z orientacją seksualną, które zrobią ci mindfuck

Podziel się

Na anglojęzycznym Facebooku można ustawić sobie jedno z 56 określeń płci. A to właściwie niewielka część terminów porządkujących świat osób nieheteronormatywnych. Mnie i Nadii daleko do wciskania się w tego typu ramy. Nawet skrótu LGBT+ używamy w określaniu siebie w drugiej i dalszej kolejności. Rozumiemy jednak, że dla wielu osób takie określenia mogą być bardzo pomocne. Ku edukacji własnej i waszej – wyszukałyśmy 12 terminów związanych z orientacją seksualną, które mogą was zaskoczyć.

Alloseksualizm – to po prostu odczuwanie pociągu seksualnego w stosunku do innego człowieka – niezależnie od płci. Alloseksualne są więc tak hetero-, jak homo- i biseksualne osoby. Jest to termin stojący w opozycji do aseksualizmu.

Aseksualizm – przeciwieństwo alloseksualizmu; osoby aseksualne nie odczuwają pociągu w stosunku do innych ludzi.

Androgynoromantyczność – odczuwanie pociągu do osób androgynicznych (mających cechy psychiczne oraz sposoby zachowań, charakterystyczne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn).

Demiseksualizm – odczuwanie pociągu seksualnego do danej osoby jedynie w przypadku nawiązania z nią wcześniej silnej więzi emocjonalnej.

Grey-aseksualizm – coś pomiędzy allo- i aseksualizmem; odczuwanie pociągu seksualnego raz na jakiś czas, bez konieczności uskuteczniania żadnych działań.

Litoromantyczność – odczuwanie pociągu romantycznego do innych osób, jednak bez chęci większego zaangażowania czy wchodzenia w interakcje seksualne.

Panseksualizm – odczuwanie pociągu seksualnego do wszystkich płci.

Poliamoryzm – wielomiłość, czyli praktykowanie lub chęć posiadania wielu romantycznych związków w tym samym czasie z wiedzą wszystkich zaangażowanych osób.

Pomoseksualizm – nieidentyfikowanie się z żadną płcią / orientacją seksualną i podważanie wszelkiego “etykietowania”.

Quasiplatonizm – zainteresowanie drugą osobą, które jest czymś więcej niż chęcią przyjaźni, ale nie jest też zupełnie romantyczne.

Sapiseksualizm – mówimy o nim w przypadku osoby, którą pociąga nie ciało, lecz wyłącznie intelekt innego człowieka.

Skolioseksualizm – brak sprecyzowanych preferencji, jeśli chodzi o płeć i narządy płciowe (znaczenie węższe niż panseksualizm!)

Czy któreś z określeń spotykasz po raz pierwszy i cię zaskoczyło? A może wśród tej dwunastki jest coś, z czym się utożsamiasz lub znasz inne ciekawe określenia? Chętnie dowiemy się tego z komentarzy. 🙂

Emilia

Oceń:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Tags:

1 Comment

  1. MJ 13 września 2018

    I wszystko jasne!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *